22.7 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Ay'ın o tarafında ne var? Çin'in ilgi çeken Çang'ı 6 görevi ve akıllara gelen birbirinden şaşırtıcı Ay'ın "karanlık" yüzü teorileri

Mynet Özel Derleme – Ay’ın karanlık yüzü, Dünya’nın etrafı ile Ay’ın etrafındaki dönüş hızı eşit olduğundan Dünya’dan görünmeyen ve Ay’ın yakındaki yüzüne göre daha az bilindiğinden “karanlık” olarak adlandırılan bölgesidir. Bu bölge, Dünya’dan görülememesi nedeniyle pek çok komplo teorisine ilham kaynağı olmuştur.
İlk kez Sovyetler Birliği’nin “Luna” uydusu, 1959’da Ay’ın karanlık yüzünü fotoğraflamış, Sovyetler Birliği Bilimler Akademisi de 1960’ta Ay’ın karanlık yüzünü anlatan detaylı atlas yayımlamıştı.

ABD’nin 1968’deki insanlı ay seferi “Apollo 8” görevine katılan astronotlar, Ay’ın karanlık yüzünü bizzat gören ilk insanlar olmuştu.
Ay’ın karanlık yüzü hakkındaki komplo teorileri, bilimin sınırlarını zorlayan gerçeklerle karşılaştığında ise her zaman tartışmalı bir konu oldu. Ancak bu teorilerin çoğu, elbette bilimsel kanıtlardan yoksun ve büyük ölçüde spekülasyonlara dayanıyor.
Örneğin birçok teorisyen, Ay’ın karanlık yüzünde dünya dışı varlıkların hatta gizli askeri üslerin bulunduğunu öne sürüyor. Bazı teorisyenler ise Ay’ın karanlık yüzünde gelişmiş teknolojilerin ve gizli bilimsel araştırmaların yapıldığını ileri sürüyor. Bu teorilere göre, dünya hükümetleri Ay’da uzay araçları ve diğer ileri teknolojileri test ediyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

SON İÇERİKLER